AKTUALNOŚCIINFORMACJEDZIAŁALNOŚĆŁĘCZANIEFOLKLORNEWSY Z ŁĘK

2006

Linkownia

SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

STRONA GŁÓWNA

FOTOGALERIA

FORUM

KONTAKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

                           

 

GALERIA 2005     GALERIA 2006

 

      Drodzy Czytelnicy, Szanowna Wspólnoto Łęk Dukielskich!

          W ubiegłym roku organizując I edycję Spotkań Folklorystycznych na jej otwarciu wyraziłam życzenie, aby nasze spotkania weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych powiatu krośnieńskiego, ubogacając naszą społeczność. Marzenie się spełniło a wszystkie założenia, które sobie postawiliśmy zostały wykonane. Dało to nam duży impuls do jeszcze wytrwalszej - mimo różnych przeszkód pracy. Teraz bogatsi o doświadczenia kontynuujemy nasze spotkania folklorystyczne. Są one okazją do przypomnienia naszej społeczności obyczajów i bogatych tradycji oraz ukazania piękna wsi podkarpackiej. Organizując taką formę spotkań pragniemy przybliżyć i rozbudzić zainteresowanie kulturą i twórczością ludową przede wszystkim ludzi młodych. Nadal zbieramy sprzęt gospodarstwa domowego i rolniczego używanego na wsi w minionym stuleciu. Przeprowadzamy jego renowację, zabezpieczamy i przygotowujemy do utworzenia w naszej społeczności Izby Pamięci. Są to kolejne nasze ciche marzenia - szukamy sponsorów. Po raz kolejny apelujemy i zwracamy się z gorącą prośbą do Państwa: jeśli ktoś posiada tego typu starocie - nie wyrzucajcie! Oddajcie na rzecz Stowarzyszenia, które „zachowa je dla przyszłych pokoleń".

          W upalny dzień 23.07.2006 w niedzielne popołudnie po raz drugi w naszej miejscowości rozbrzmiewała muzyka kapel ludowych, obrzędowych oraz zespołów śpiewaczych i tanecznych z naszego regionu i Słowacji. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości i licznie przybyłej publiczności przez zarząd Stowarzyszenia uroczystego otwarcia dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Stanisław Lis, jako patron ze strony samorządu. Gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: Dyrektor Wydziału Kultury Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie — pan Marian Duda, Starosta krośnieński - pan Zbigniew Braja, Przewodniczący Rady Gminy w Dukli - pan Stanisław Lis. Wydział Kultury Starostwa Powiatowego reprezentowali: Kierownik - pan Andrzej Prugar oraz pani Grażyna Ostrowska.

          Na scenie jako pierwsi wystąpili gospodarze - ludowy zespół śpiewaczy „Łęczanie", który pieśnią ludowa przywitał gości, zespoły i wszystkich obecnych. Po raz pierwszy mogliśmy wystąpić w nowych strojach ludowych, wykonanych przez krawca Zygmunta Łajdanowicza, ufundowanych w całości przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga w Warszawie w ramach projektu „Małe centrum kultury ludowej". W tegorocznej edycji poza gospodarzami na scenie zaprezentowali się:

- kapela ludowa „Piasty" z Miejsca Piastowego;

- zespół śpiewaczy „Oratyk" z Krościenka (koło Ustrzyk Dolnych);

- pani Franciszka Tumidajewicz z Wójtowej;

- zespół obrzędowy „Rogowice" z Rogów;

- zespół ludowy „Ropienczanie" z Ropienki;

- dziecięca kapela ludowa z Olszanicy

- kapela ludowa „Rymanowianie" z Rymanowa;

- zespół ludowy MS FURMANE z Trebisova ze Słowacji;

- regionalny zespół ludowy „Ziemia Sanocka".

          Ponadto występom towarzyszyły prace twórców ludowych jak: malarstwo różną techniką, rzeźby, tomiki wierszy pani Franciszki Tumidajewicz z Wójtowej oraz malarstwo, które wystawił  pan Bolesław Bis z Ropienki. Zorganizowano wystawę sprzętu gospodarstwa domowego i rolniczego używanego na wsi w minionym stuleciu. Dużą atrakcją była loteria fantowa i degustacja dań kuchni staropolskiej, które przygotowały panie z KGW z Kobylan  i Łęk Dukielskich - tym pysznościom nie można się było oprzeć! Nie zapomnieliśmy też o dobrze zaopatrzonym bufecie i atrakcji dla najmłodszych. Konferansjerkę prowadzili: Justyna Wierdak i Wiktor Więcek, za co składam im serdeczne podziękowania. To piękne, że młodzież  chociaż trochę chce udzielać się społecznie. Zapraszamy więc do dalszej współpracy! Resztę wieczoru wypełniła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Akces".

          Dzięki wielu ludziom, instytucjom, organizacjom i sponsorom ( Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla, Materiały budowlane - Marian Niekowal, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku o/Dukla, Bank Gospodarki Żywnościowej w Rzeszowie o/Krosno, Firma Transportowa „Jacek", Huta szkła „Deco Glass" w Krośnie, Spółdzielnia Ogrodniczo- Pszczelarska „Sopex" w Krośnie, Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich, hurtownie z Krosna: „Wiwopol", „Gerlach", „Ruch", „Anga" oraz Firma Handlowa „Domicela" z Jasła ). Patronat medialny objęły gazety: „Super Nowości", „Nasz Głos" i „Nowe Podkarpacie" Spotkania były bardzo udane. Składam podziękowania z serca płynące w imieniu całego Stowarzyszenia dla wszystkich sponsorów naszej imprezy. Dziękuję także ludziom i organizacjom działającym w naszej wsi:

          KGW, UKS „Olimp", Kółku Rolniczemu, Klubowi „4H" których pomoc okazała się nieoceniona. Dziękuję również wszystkim członkom Stowarzyszenia za ich aktywność i pracę organizacyjną oraz zespołowi „Łęczanie" za nieustanny trud, który przekłada się na wciąż nowe, osiągane sukcesy. Jeszcze raz wszystkim dziękuję i liczę na dalszą współpracę przy organizowaniu III edycji Spotkań folklorystycznych w przyszłym roku.

Przewodnicząca: Krystyna Łajdanowicz / Gazeta parafialna POWOŁANIE 64/2006 /

 

MONOGRAFIE ZESPOŁÓW

 II EDYCJA SPOTKAŃ FOLKLORYSTYCZNYCH

ŁĘKI DUKIELSKIE 2006-07-23

 

Ludowy Zespół Śpiewaczy „Łęczanie”

Zespół śpiewaczy „Łęczanie” powstał w styczniu 2004r. i był złożony z samych kobiet. W lipcu 2004 odbyła się pierwsza próba z mężczyznami.

Występuje na uroczystościach wiejskich, parafialnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także uczestniczył w dożynkach wojewódzkich w Jaśliskach oraz Radomyślu Wielkim. Zespół – podczas swej krótkiej działalności - wystąpił już kilkadziesiąt razy. W tym roku zespół śpiewał m.in.w: kolędy na Słowacji, podczas wystawy stołów wielkanocnych w Krośnieńskim Domu Kultury, spotkań z folklorem w Dukli,  „Sobótek” w Bóbrce. W tym roku mają „Łęczanie” jeszcze wiele zaproszeń, w tym na Słowację – do dalekiego Trebišova.

 „Łęczanie” po raz pierwszy występują dzisiaj w nowych strojach wykonanych w całości dzięki dotacji celowej udzielonej Stowarzyszeniu, przy którym działa, przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga – Citibank Handlowy w Warszawie w ramach realizacji projektu MAŁE CENTRUM  KULTURY LUDOWEJ.

 

Kapela Ludowa „PIASTY”

Kapela działa przy Gminyym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym. Powstała w 1997r. W przyszłym roku będzie obchodzić 10-cio lecie swej działlności. Występuje na różnych imprezach okolicznościowych w gminie Miejsce Piastowe i na terenie woj. podkarpackiego.

Kapela występowała także poza granicami kraju jak: Słowacja, Francja, Włochy

Osiągnięcia zespołu. W plebiscycie kapel Radia Rzeszów na 76 kapel – kapela zajmuje zawsze miejsce w 1-szej dziesiątce. W tym roku na przeglądzie KROPA 2006 w Korczynie kapela zajęła III miejsce.

Solistka kapeli Albina Lawera na przeglądzie KROPA w Iwoniczu zajęła 1-sze miejsce. Skrzypek Zbigniew Mięsowicz na ogólnopolskich przeglądach gry na harmonijce ustnej – zawsze znajduje się w „złotej dziesiątce” laureatów.

Kierownikiem zespołu jest p. Marian Lawera.

 

Zespół śpiewaczy „ORATYK” z Krościenka k/Ustrzyk Dolnych

Zespół śpiewaczy „ORATYK” działa przy  Ustrzyckim Dom Kultury.  Siedzibą zespołu jest Krośnienko  k/Ustrzyk Dolnych.

Zespół powstał w 2002 roku

Zespół ORATYK przyjął nazwę od pasma górskiego znajdującego się w Krościenku. Występował na festiwalu BOJKOWIANA w roku 2002 i 2003 oraz na Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej w Iwoniczu w roku 2003 i 2004 oraz w Korczynie w 2006. Co roku zespół występuje na imprezach organizowanych w Ustrzykach Dolnych oraz w okolicznych gminach.

Osiągnięcia zespołu - W roku 2003 w Iwoniczu Zdroju oraz w roku 2006 w Korczynie  zdobył wyróżnienie.

Kierownikiem zespołu p. Lidia Naftińska.

 

Pani Franciszka TUMIDAJEWICZ

 

Pani Franciszka mieszka w Wójtowej w gminie Lipinki. Jest osobą wszechstronnie uzdolnioną, kochającą ludzi i to co robi, robi dla nich. A potrafi bardzo wiele.

Pani Franciszka śpiewa jako solistka, maluję różną techniką: na szkle, olej, płótno, akwarela, pastele, ołówek. Uprawia także rzeźbę, pisze wiersze i jest uroczą gawędziarką.

 

 

 

Pan Bolesław Bis

Pierwsze kroki w rysowaniu i malowaniu stawiał już w dzieciństwie. Z czasem rysowanie stało się jego pasją życiową, bez której nie wyobraża sobie teraz życia.

           Jego obrazy znajdują się w zbiorach kolekcjonerów, nie tylko w Polsce ale i  w USA, Kanadzie, Francji, Luksemburgu, Włoszech, Grecji i Ukrainie.

Utrzymuje ścisłe kontakty z różnymi środowiskami artystycznymi i twórcami ludowymi, a wszczególności z Krajowym Klubem Twórców Kultury Wsi w Krakowie. Od lat bierze udział w różnego rodzaju zbiorowych i indywidualnych wystawach i konkursach malarskich.

 

Zespół obrzędowy i śpiewaczy „ROGOWICE”

Zespół działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Wsi Rogi pod merytorycznym patronatem, Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym. Powstał w 2000 r.

Zespół reprezentuje obecnie 25 osób, w tym gronie są także dzieci i młodzież, które biorą  udział w przedstawieniach obrzędowych.

Od samego początku zaspół  Rogowice zdobywał nagrody i wyróżnienia. Do największych należy I miejsce i nagroda Marszałka na Przeglądzie Wiejskich Zespołów Obrzędowych w Tyczynie za widowisko pt. Wilija św. Łucji, oraz liczne wyróżnienia dla zespołu obrzędowego. Jako zespół śpiewaczy na tegorocznej KROPIE w Korczynie zdobyliśmy wysokie II Miejsce. Może się też poszczycić III miejscem na przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, oraz licznymi wyróżnieniami.

Kierownikiem Zespołu jest Pani Danuta Kowalska, z ramienia GOK w Miejscu Piastowym zespołem śpiewaczym  kieruje Pan Andrzej Trusz

 

Zespół Ludowy „ROPIENCZANIE"

Zespół Ludowy Ropienczanie powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich   w Ropience w 2001 roku. W okresie 5 lat które zespół istnieje zmieniała się nazwa zespołu jak i skład kapeli w której występują  doświadczeni muzycy oraz uczniowie Szkoły Muzycznej II-go stopnia     w Sanoku.

Zespół występuje na terenie powiatu bieszczadzkiego oraz leskiego, występował na przeglądzie kapel w Rymanowie Zdroju, w Iwoniczu Zdroju, na zaproszenie zespołu "Przemyśl" w WDK w Przemyślu oraz dwukrotnie na Ukrainie, a także na Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej (Kropa) w Korczynie.

Repertuar zespołu składa się z piosenek biesiadnych, okazjonalnych i ludowych do których słowa piszą członkinie zespołu (Ewa Andruch i Czesława Rudiak).

Kierownikiem muzycznym jest Zbigniew Zdziebko. Zespół liczy 17 osób (5osób kapela ludowa, 12 osób zespół śpiewaczy).

     

 

Kapela ludowa „RYMANOWIANIE"

Kapela ludowa „RYMANOWIANIE”  działa przy   Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Powstała w 1999 roku, a jej kierownikiem jest pan Edward Piotrowski.

Koncertuje podczas imprez organizowanych przez GOK (3 majowy Piknik, Festyn Promocyjny „To już lato”, „Koncert Na Dwa Świerszcze i Kapele”, Dni Rymanowa, Biesiada KGW, Konkurs Wieńca Dożynkowego itp.) Poza koncertuje podczas różnych uroczystości na terenie województwa podkarpackiego i nie tylko. Prezentuje się co roku na Słowacji w zaprzyjaźnionych Kračunowcach. Koncertowała także na Ukrainie w Gródku Podolskim i Kamieńcu Podolskim oraz na Litwie w Wilnie i Nemencinie.

Poza tym koncertowała w Warszawie podczas „Wielkanocnej Baby” i Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Wigilijnych w Domu Chłopa, na Targach Turystycznych „GLOB” w Katowicach, a także podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 2003 roku. Biorąc udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą w 2003 roku „Rymanowianie” otrzymali wyróżnienie.

 

Męski  zespół FS FURMANE z Trebišova

 

Zespół FURMANE jest następcą męskiej, śpiewaczej grupy „Z dnia, na dzień”, która powstała w 1995r. przy wojskowym klubie w Trebišovie.

Motorem powstania grupy był p. Jan Petruška. On to jest jej całym szefem i on wybiera pieśni razem z innymi członkami grupy. Wszystkie pieśni nawiązują do ich regionu Zemplinskiego ze szczególnym uwzględnieniem Trebišova i okolic.

Zespół wyjątkowo często występuje od Prešova, po Koszyce. Na festiwalach cywilnych i wojskowych. Na tych ostatnich zbiera same laury. Wielokrotnie bywał także w Polsce.

 

Regionalny Zespół Ludowy  „ZIEMIA SANOCKA”

Regionalny Zespół Ludowy „ZIEMIA SANOCKA" założony został w 1972 roku. Zespół działa pod patronatem OSP w Nowosielcach, gmina Zarszyn.

W repertuarze przedstawianym od 1972 roku Zespół „ZIEMIA SANOCKA" prezentuje piosenki oraz tańce z przyśpiewkami regionu krośnieńskiego, rzeszowskiego oraz haczowskiego.

W skład zespołu wchodzą: zespół muzyczny (kapela) grupa taneczne wokalna, grupa dziecięca oraz solistki i soliści.

Zespół w okresie swej trzydziestoczteroletniej działalności koncertował 370 razy przy różnego rodzaju okazjach. Brał wielokrotnie udział w przeglądach i festiwalach takich jak : Solińskie Lato, Krośnieńska KROPA.DNI SANOKA, DNI JASŁA, AGROBIESZCZADY , Przegląd Kapel i Zespołów Pieśni i Tańca Regionu Pogórza. Kapela zespołu oraz cały zespół występowali kilkakrotnie podczas Festiwalu Folklorystycznego południowo wschodniej Słowacji, uzyskując podczas swych występów ogromne uznanie i ogólny aplauz publiczności.

Nie sposób wymienić nawet części występów i osiągnięć zespołu na przestrzeni 34 lat.

 

 

 

 

Sponsorzy Spotkań:

     Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

     Starostwo Powiatowe w Krośnie

     Gmina Dukla

     Przewodniczący Rady Gminy w Dukli

     Ośrodek Kultury w Dukli - nagłośnienie

     Materiały budowlane Marian Niekowal – skład w Kobylanach

     Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku o/Dukla,

     Bank Gospodarki Żywnościowej w Rzeszowie o/Krosno,

     Firma Transportowa „JACEK”,

 

 

    PATRONAT SAMORZĄDU: Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli

     PATRONAT MEDIALNY:

 Karta zgłoszenia zespołów - pobierz /Word/

 

 

 

STRONA GŁÓWNA