AKTUALNOŚCIINFORMACJEDZIAŁALNOŚĆŁĘCZANIEFOLKLORNEWSY Z ŁĘK

2005

Linkownia

SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

STRONA GŁÓWNA

FOTOGALERIA

FORUM

KONTAKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

                           

 

GALERIA 2005     GALERIA 2006

 

        W pięknym i słonecznym dniu 24 lipca br. podczas pierwszej edycji Spotkań folklorystycznych w naszej miejscowości rozbrzmiewała muzyka kapel ludowych, zespołów obrzędowych oraz zespołów śpiewaczych z naszego regionu oraz Słowacji. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalno - Rekreacyjne "Jedność" z Łęk Dukielskich.

                Stowarzyszenie pragnie mottem - "Zachować dla przyszłych pokoleń"- ukazać żywe piękno wsi podkarpackiej, poprzez propagowanie lokalnych tradycji, kultury i turystyki wśród mieszkańców naszego regionu.

                Organizowanie spotkań folklorystycznych to obecnie priorytet naszej pracy. Pragniemy, aby nasze spotkania weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych województwa podkarpackiego. Chcemy przybliżyć i rozbudzić zainteresowania tradycją szczególnie ludzi młodych, aby przyszłe pokolenia zachowały pamięć o tradycji i obyczajach swoich ojców, coraz bardziej zapomnianych w nowoczesnym świecie.

                Imprezę otworzył p. Stanisław Lis - Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli. Przybyli zaproszeni goście: Ignacy Lorenc - z-ca Burmistrza Gminy Dukla z małżonką, Mirosław Matyka - Sekretarz Gminy Dukla z małżonką, Andrzej Prugar - Naczelnik Wydziału Kultury w Starostwie Powiatowym w Krośnie, Ladislav Bojcik - Starosta Ladomirovej na Słowacji i Krystyna Delimata - dyrektor ZSP w Łękach Dukielskich wraz z małżonkiem oraz przedstawiciel sponsorów p. Marian Niekowal z rodziną.

                Główną atrakcją dnia były występy zespołów artystycznych i ludowych, takich jak: zespół śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, kapela ludowa "Białobrzeżanie" z Białobrzegów, zespół śpiewaczy "Łęczanie", zespół ludowy "Lubatowianie" z Lubatowej, zespół tańca ludowego "Pogórzanie" z Głowienki, zespół obrzędowy "Równianie" z Równego, zespół obrzędowy "Haczowskie wesele" z Haczowa oraz - gościnnie,  zespół ludowy "Breżinki" z Ladomirovej ( Słowacja). Występom towarzyszyły inne atrakcje, m.in.: wystawa sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego używanego na wsi w minionym stuleciu, wystawa rękodzieła artystycznego, loteria fantowa i degustacja dań kuchni staropolskiej - staropolskie jadło, które  przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród potraw znalazły się: pierogi razowe z kapustą, pierogi ruskie, ciasto ze śliwkami, bandurzaki, kołacze, kapusta z grochem, chleb razowy smarowany smalcem ze skwarkami i cebulą, placki proziaki i wiele innych pyszności, którym nie można się było oprzeć. Nie zapomnieliśmy też o dobrze zaopatrzonym bufecie i wesołym miasteczku dla najmłodszych, które także miały możliwość zabawy i swoje chwile radości. Konferansjerkę prowadzili panowie: Andrzej Krężałek i Henryk Kyc, za co im serdecznie dziękuję. Całości dopełniła zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Lombardino".

                Całą imprezę uważamy za udaną. Stało się tak w dużej mierze dzięki wielu ludziom, instytucjom, organizacjom i sponsorom, takim jak: Urząd Miasta i Gminy Dukla, Materiały Budowlane Marian Niekowal, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Hurtownia Mięsa i Wędlin "Domicela" z Krosna, Firma Transportowa "Jacek", Masarnia Nowy Żmigród, Huta Deco - Glass z Krosna, "Ruch" Krosno, Hurtownia "Sopex", "Gerlach", "Vivopol". Sponsorzy medialni to gazety "Super Nowości", "Nasz Głos", " Dukielski Przegląd Samorządowy", za co jesteśmy bardzo wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania w imieniu całego Stowarzyszenia. Wyrazy wdzięczności składamy również ofiarodawcom staroci do Izby Pamięci. Są nimi: Helena Białogłowicz, Tadeusz Nawrocki, Jan Czaja, Edward Łajdanowicz, Irena Wierdak, Zofia Pietruś, Celina Moroń, Maria Kołacz, Zofia Leśniak, Tadeusz Wójtowicz, Maria Cypara, Barbara Samborowska, Barbara Widziszewska, Stanisław Jastrzębski - Wietrzno, Lucyna Wójkowska -Kobylany, Kazimierz Jastrzębski.

                Nasze podziękowania płyną do ludzi i organizacji działających w naszej wsi: OSP, KGW, UKS "OLIMP", dyrekcji ZSP i dziewcząt z Klubu 4H, sołtysa, radnego, dzieci i młodzieży, bez których cała "otoczka" Spotkań byłaby niemożliwa.

                Jako przewodnicząca pozwolę sobie wyrazić podziękowania dla zespołu "Łęczanie", dla członków Stowarzyszenia, dla szanownej publiczności, która tak licznie zaszczyciła nas swoją obecnością i dla wszystkich pozostałych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania naszej imprezy.

                Radością naszą jest przede wszystkim to, że od wielu, wielu lat, tak dużo ludzi i organizacji zrobiło wspólnie wiele dobra dla naszej miejscowości i ludzi w niej żyjących. Nazwa naszego Stowarzyszenia nabiera w tym kontekście wielkiej wymowy. Dziękujemy!

                Serdecznie zapraszamy na II edycję spotkań folklorystycznych w 2006 roku. Szczęść Wam Boże.

Krystyna Łajdanowicz - przewodnicząca  / Gazeta parafialna POWOŁANIE 58/2005 /

 

MONOGRAFIE ZESPOŁÓW

 I EDYCJA SPOTKAŃ FOLKLORYSTYCZNYCH

ŁĘKI DUKIELSKIE 2005-07-24

 

Zespół śpiewaczy „Nadzieja” ze Zręcina

 

Zespół powstał w roku 2000 – ym z grupy dożynkowej przygotowanej przez p. Władysława Kurka na dożynki wiejskie w Zręcinie.

W roku 2001 bierze udział w przeglądzie pieśni kościelnych w Żeglcach.

Co roku występuje w przeglądzie zespołów śpiewaczych „KROPA” w Iwoniczu Zdroju – obecnie w Korczynie.

Od roku 200 bierze udział w organizowanej przez gminę Chorkówka „Biesiadzie Karpackiej”, reprezentuje również dwukrotnie gminę na Słowacji w zaprzyjaźnionej gminie Brezovica.

Zespół śpiewa na festynach charytatywnych, dożynkach, piknikach, sobótkach, wystawach itp.

W roku 2002 występuje w sali kina w Starostwie Powiatowym w spotkaniu wyborczym.

Śpiewał kilka razy na rynku w Krośnie m.in z okazji Dni Krosna, dni węgiersko – polskich, wystawie rolniczej organizowanej przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale – filia w Krośnie.

W 2003r. reprezentuje gminę Chorkówka w I Powiatowych Dożynkach w Krośnie.

Zespół „NADZIEJA” śpiewa również piękne, mało znane kolędy i pastorałki w kościołach i wioskach m.in. Świerzowa Polska, Zręcin, Chorkówka, Kobylany, Bóbrka.

Zespół wykona dzisiaj dla nas melodie ludowe z krośnieńskiego.

 

Kapela ludowa "Białobrzeżanie"

 

Kapela ludowa „Białobrzeżanie” powstała w 1985 roku.

W dorobku kapeli jest prezentowanie utworów muzycznych i pieśni z Krosna i okolic.

Kapela bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta Krosna.

Uczestniczy w wielu imprezach charytatywnych.

Koncertowała też poza granicami Polski m.in. na Słowacji i we Francji.

Kapela wykona dzisiaj repertuar zawarty w tytułach:

1.      Tam na polu

2.      Janku, Janku

3.      W moim ogródeczku

4.      W ciemnym lesie

 

„Łęczanie”

 

Zespół śpiewaczy „Łęczanie” powstał w styczniu 2004r. i był złożony z samych kobiet. W lipcu 2004 odbyła się pierwsza próba z mężczyznami.

Zespół jest ciągle w fazie ciężkiej pracy  którą wykonuje bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem, co przynosi widoczne efekty.

Występuje na uroczystościach wiejskich, parafialnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także uczestniczył w dożynkach wojewódzkich w Jaśliskach. W tym roku zespół śpiewał m.in.w: podczas „Sobótek” w Bóbrce, z okazji „Dni Dukli”, podczas II Międzynarodowego Festynu Integracyjnego w Mielcu, na rynku w Krośnie. W tym roku mają „Łęczanie” jeszcze dalsze zaproszenia, a niebawem wyjadą z koncertami na Słowację.

Zespół wykona dziś melodie z regionu krośnieńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem swojej wsi.

  

Lubatowianie

 

Zespół powstał w 1993r..

Zaczął od kilku osób i dzięki przychylności władz Gminy Iwonicz Zdrój systematycznie przybywało chętnych – zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci – i dzięki temu oprócz zespołu „Lubatowianie” powstał też zespół „Mali Lubatowianie”. W zespole – mimo ciągłej rotacji – ciągle utrzymuje się jednakowy stan tj. 23 osoby w starszym zespole i 10 – cioro dzieci w młodszym.

Zespół bierze udział we wszystkich dostępnych przeglądach wojewódzkich, jak i ogólnopolskich.

Wielokrotnie występował także za granicą np. w Rzymie i Watykanie, dwukrotnie na Ukrainie, kilkakrotnie na Węgrzech i Słowacji.

„Lubatowianie przedstawiali również 13 sztuk obrzędowych, z czego kilka było nagranych dla TV Rzeszów. W swoim dorobku posiada również nagraną płytę.

W 2004r. uczestniczyli w dożynkach prezydenckich w Spale.

„Lubatowianie” – podobnie jak nasi „Łęczanie” – działają przy Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury Ludowej a ich patronem jest Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu Zdroju.

Dzisiaj w Łękach „Lubatowianie” wystąpią z programem „Na wesoło”.

 

Rękodzieło artystyczne

Urszula Marchewka - malarstwo na szkle, batik, tkanina artystyczna.

Zbigniew Marchewka - rzeźba, malarstwo

 

 

Gościnnie - Zespół ludowy „Breżinki” z Ladomirovej na Słowacji

 

 

Zespół Tańca Ludowego „POGÓRZANIE"

Zespół Tańca Ludowego „POGÓRZANIE" powstał w 1973 r i do chwili obecnej prowadzi działalność artystyczną. Zespół liczy 120 osób, które skupione są w trzech grupach wiekowych, w składzie podstawowym /koncertującym/ tańczy 20 osób , wraz z 10 osobową  kapelą.

Na przestrzeni swojej 30 letniej działalności zespół koncertował na licznych imprezach nie tylko o charakterze lokalnym, powiatowym, czy wojewódzkim, ale i prestiżowych imprezach ogólnopolskich, min:

- Centralne Święto Młodości /Konin 1975r, Kruszwica 1976,77r/

- Centralne Dożynki /Poznań 1974, Olsztyn 1978, Piotrków Trybunalski 1979/

- Solińskie Lato /1976-1992/

- Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny / Płock 1978/

- Tydzień Kultury Beskidzkiej /Szczyrk, Wisła, Maków Podhalański /1982.83/

- 30-lecie ZMW „WICI"/ Warszawa 1987/

- Festiwal dziecięcych Zespołów Polonijnych / Iwonicz Zdrój 1989/

- udział w Międzynarodowym Festiwalu Karpackim /Iwonicz Zdrój 2004/

Zespół koncertował wielokrotnie za granicą, rozsławiając rodzimy folklor i narodowe tradycje pełniąc rolę ambasadora Polski min: NRD / 1978/, Finlandia /1979/, ZSRR / 1979/, Holandia / 1983-87/, Czechosłowacja /1984-91/, Szwecja/1987/, Francja/1988, 92.2001/, Słowacja/1989/, Włochy/2001/.

W swoim repertuarze posiada tańce narodowe: krakowiaka, poloneza, kujawiaka oraz tańce regionalne: suitę lubelską, krośnieńską, tańce chłopskie.

  

Zespół  "RÓWNIANIE"

Zespół liczy około 50 członków. Działa od października 2000r. Należą do niego dziadkowie, ojcowie, matki, młodzież, nauczyciele i uczniowie SP w Równem, przedstawiciele organizacji takich jak KGW i OSP. Teksty scenariuszy pisane są gwarą. Ich autorkami są nauczycielki SP w Równem: p, Beata Bek, p. Krystyna Patia oraz p. Zofia Wajda.

Dotychczas zespół przygotował i wystawił 7 widowisk takich jak:

1. „ Kiszenie kapusty "

2. „Obrzęd weselny"

3. „ Opowieść strażacka "

4. „ Opowieść żniwna "

5. „Spóźnione żniwa"

6. „Kolędowanie"

7. „Noc świętojańska"

Zespół występował w różnych miejscowościach naszej gminy oraz poza nią, m. in. w Nowej Sarzynie, Ropczycach, Rzeszowie, Tyczynie, Ciechocinku. Największym osiągnięciem zespołu było otrzymanie Medalu AB IMO PECTORE (z głębi serca) - za pielęgnowanie obrzędów i tradycji ludowych na Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono 2003" w Nowej Sarzynie. Zespół również nagrał program dla telewizji POLSAT.

Głównym założeniem zespołu jest kultywowanie starych tradycji i zwyczajów ludowych, czerpanie z nich wzorców, poznawanie historii i kultury swojego regionu, odkrywanie jego piękna oraz aktywne uczestniczenie w życiu społeczności lokalnej.

Dzisiaj w Łękach Dukielskich, zespół zaprezentuje obrzęd „Kiszenie kapusty". 

Haczowskie Wesele

 

Haczów n/Wisłokiem to malownicza wieś w powiecie brzozowskim o bogatych tradycjach ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przez wiele lat mieszkaniec Haczowa, pan Stanisław Wysocki gromadził teksty starych obrzędów i pieśni, a melodie w nutach utrwalał pan Kaszowski. W 1936 roku pan Wysocki opracował sztukę pt. „Haczowskie Wesele", której premiera odbyła się w 1937 roku na obchodach Dni Polski Nizinnej w Krakowie.

Nie sposób wymienić na przestrzeni tylu lat sukcesów i występów słynnego zespołu. Wspomnę tylko o kilku z ostatnich lat:

- Przegląd Kapel, Zespołów Pieśni i Tańca Regionu Pogórza, Jasło 1994r., 1-sze miejsce w kategorii zespołów regionalnych.

- Koncert dla Poloni Zagranicznej z Kanady i USA.

- Przegląd Zespołów Pieśni i Tańca oraz Zespołów Tradycyjnego Tańca Ludowego w Krośnie KroPA 1996r. - I-sze miejsce.

- XII Ogólnopolski Konkurs Tańca Tradycyjnego, Rzeszów 1996r, I-sza nagroda

- VI Krajowy Festiwal Wiejskich Zespołów Artystycznych, Kielce 1997r, III nagroda.

- Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne KroPA 97 Iwonicz Zdrój, I-sza nagroda w kategorii par tanecznych.

- XIV Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego tańca Ludowego Rzeszów 97, nagroda główna „Taneczny Krąg" za stylową prezentację tańca i stroju dla pary: Bożeny Antosz i Stanisława Frydrycha.

- XII Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje" Rzeszów 2000r., I-sza nagroda.

- XVI Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej w Iwoniczu Zdroju 2000r., I-sza nagroda.

-XVI Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego Rzeszów 2000, zespół zajął II miejsce.

- XIII Wojewódzki Konkurs „ Ludowe obrzędy i zwyczaje" Ty czyn 2001. III miejsce dla pary tanecznej Bożena Antosz, Stanisław Frydrych

- 12 czerwca 2002 r. Zespół "Haczowskie wesele" otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

- 24 maja 2003 r. Statuetka „Boryny** na VII Festiwalu Obrzędów Weselnych „Europejska Biesiada Weselna". Zespół obrzędowy„Haczowskie Wesele" otrzymał w Węgrowie I miejsce w kategorii Zespołów Obrzędowych Prezentujących Folklor Autentyczny za wierność obrzędowi weselnemu z regionu rzeszowskiego oraz za czystość zwyczaju tanecznego.

Sztuka „Haczowskie Wesele" przetrwała dzięki trosce mieszkańców, a miejsca dawnych członków zajmują ich dzieci i wnukowie. Tradycja zespołu jest tak silna, że mimo wielu przeszkód napotykanych od 1937 roku zespół istnieje do dziś i kontynuuje swój ą działalność przy gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Zespół „Haczowskie Wesele" to zespół wielopokoleniowy, chluba Haczowa i naszego regionu.

Zespół najczęściej występuje z „wyjątkiem" przedstawiając fragmenty obrzędu weselnego, tańce i przyśpiewki.

W 30 minutowym fragmencie zespół prezentuje dziś wyjście swatów po swaszkę powitanie gości i młodych wracających z kościoła. Obdarowywanie młodej przez swaszkę, chorążego i drużki, poczęstunek, oczepiny oraz zabawę gości weselnych z tańcami i przyśpiewkami. Zespół tańczy walca, tramlankę, polkę haczowską i taniec starszych. Na szczególną uwagę zasługuje taniec wywodni, który rozpoczyna chorąży, łącząc pary i przekazując drużki swatom.

 

Sponsorzy:

     Materiały budowlane Marian Niekowal – sklepy w Kobylanach i Łękach,

     Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku,

     Hurtownia Mięsa i Wędlin „DOMICELA” w Krośnie,

     Firma Transportowa „JACEK”,

     Masarnia Nowy Żmigród

 

 

    PATRONAT SAMORZĄDU: Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli

     PATRONAT MEDIALNY:

 Karta zgłoszenia zespołów - pobierz /Word/

 

 

STRONA GŁÓWNA